Sari la conținut
salarizare

Part-time 2026 — contribuțiile minime la CAS și CASS, explicate cu exemple

La part-time, CAS și CASS se datorează la minimum 4.125 lei în S2 2026, iar diferența o plătește angajatorul. La 2.000 lei brut salariatul ia 1.256 lei net, iar firma plătește 2.789 lei.

Pe scurt: pentru un contract part-time, CAS (25%) și CASS (10%) se datorează la cel puțin 4.125 lei în iulie–decembrie 2026 (salariul minim de 4.325 lei minus suma neimpozabilă de 200 lei). Salariatul plătește contribuțiile doar pe salariul real, iar diferența o plătește angajatorul. La 2.000 lei brut: 1.256 lei net, 744 lei diferență plătită de firmă, cost total 2.789 lei.

Regula a fost introdusă prin OG 16/2022, din 2023, pentru a descuraja contractele part-time „de fațadă”. În 2026 ea se aplică în continuare; un proiect de eliminare se află în Parlament (detalii mai jos).

Care e baza minimă pentru CAS și CASS la part-time în 2026?

PerioadăSalariu minimSumă neimpozabilăBază minimă CAS/CASSCAS minimCASS minim
Ian – iun 20264.050 lei300 lei3.750 lei938 lei375 lei
Iul – dec 20264.325 lei200 lei4.125 lei1.031 lei413 lei

Baza minimă se calculează proporțional cu zilele în care contractul a fost activ în lună (Art. 146 alin. (5⁶)). Dacă CAS-ul și CASS-ul calculate pe salariul real sunt mai mici, angajatorul suportă diferența în numele salariatului (Art. 146 alin. (5⁹) și Art. 168).

Salariatul part-time nu primește suma neimpozabilă de 200 lei — facilitatea e doar pentru normă întreagă.

Cât costă un part-time de 2.000 sau 3.000 lei brut?

Calcul cu motorul site-ului pentru iulie 2026, funcția de bază, fără persoane în întreținere:

Element2.000 lei brut3.000 lei brut
CAS salariat (25% din brut)500 lei750 lei
CASS salariat (10% din brut)200 lei300 lei
Deducere personală (20% din salariul minim)865 lei865 lei
Impozit 10%44 lei109 lei
Net salariat1.256 lei1.841 lei
Diferență CAS plătită de angajator531 lei281 lei
Diferență CASS plătită de angajator213 lei113 lei
Total diferență angajator744 lei394 lei
CAM 2,25%45 lei68 lei
Cost total angajator2.789 lei3.462 lei
Cost dacă salariatul e exceptat2.045 lei3.068 lei

Netul salariatului este același cu sau fără baza minimă — regula afectează doar costul angajatorului. La 2.000 lei brut, firma plătește cu 36% mai mult decât în absența regulii (2.789 vs 2.045 lei).

Dacă part-time-ul nu e funcția de bază, deducerea personală nu se aplică: la 2.000 lei brut netul scade la 1.170 lei, costul angajatorului rămâne 2.789 lei.

Cum s-a schimbat față de S1 2026?

Pentru același contract de 2.000 lei brut, diferența plătită de angajator a crescut de la 613 lei (ianuarie–iunie 2026, bază minimă 3.750 lei) la 744 lei (din iulie 2026), din cauza creșterii salariului minim.

Cine este exceptat de la baza minimă?

Conform Art. 146 alin. (5⁷), regula nu se aplică pentru:

  1. elevi și studenți cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși într-o formă de învățământ;
  2. ucenici sub 18 ani;
  3. persoane cu dizabilități sau alte categorii care, potrivit legii, pot lucra mai puțin de 8 ore pe zi;
  4. pensionari pentru limită de vârstă din sistemul public (cu unele excepții pentru pensiile de serviciu și sistemele neintegrate);
  5. salariații care au în aceeași lună două sau mai multe contracte a căror bază cumulată atinge cel puțin salariul minim.

Pentru cazurile 1, 3 și 4, angajatorul cere documente justificative (adeverință de student, certificat de încadrare, decizie de pensie).

Ce se întâmplă cu proiectul de eliminare a regulii?

Un proiect de lege care elimină baza minimă pentru part-time — astfel încât CAS și CASS să se calculeze doar pe salariul real — a fost adoptat de Senat și avizat favorabil în 2026 de comisia de buget-finanțe a Camerei Deputaților. Nu a fost adoptat definitiv la 17 octombrie 2026; dacă trece, ar urma să se aplice de la 1 ianuarie 2027. Până atunci, regula rămâne în vigoare.

În plus, dacă suma neimpozabilă de 200 lei nu e prelungită după 31.12.2026, baza minimă ar urca la 4.325 lei în ianuarie 2027 (provizoriu) — vezi Salariul minim 2027.

Întrebări frecvente

Diferența plătită de angajator mi se reține din salariu? Nu. Angajatorul o suportă integral, în numele tău. Netul tău se calculează doar din salariul real.

Diferența se reflectă în stagiul meu de cotizare? CAS-ul plătit la baza minimă se înregistrează pe numele salariatului, deci contează pentru pensie.

Lucrez part-time la două firme. Se aplică baza minimă la amândouă? Nu, dacă baza cumulată a celor două contracte atinge cel puțin salariul minim. Trebuie să îi declari fiecărui angajator celelalte contracte, conform procedurii aprobate prin ordin al Ministerului Finanțelor.

Sunt student la 24 de ani și lucrez 4 ore pe zi. Ce plătește firma? Doar contribuțiile pe salariul real: la 2.000 lei brut, costul total este 2.045 lei. Angajatorul îți va cere o adeverință de student.

Pot calcula situația mea exactă? Cifrele din acest articol sunt generate cu motorul de calcul al site-ului. Pentru normă întreagă, folosește direct calculatorul; pentru part-time, pornește de la tabelul de mai sus și de la baza minimă de 4.125 lei.

Calculează-ți salariul

Net, brut sau cost firmă, cu valorile actualizate — rezultatul apare imediat.

Deschide calculatorul